Međunarodni dan odgoja bez batina

Autor: Antonia Radeljak, 30. 4. 2014.

Neki kažu da je batina izašla iz raja... i slažemo se da je izašla, jer da je  tamo ostala to više ne bi bio raj!

Međunarodni dan odgoja bez batina obilježava se 30. travnja, a pokrenula ga je organizacija EPOCH-USA 1998. godine kao inicijativu na globalnoj razini kako bi roditelji i odgajatelji dobili potporu i edukaciju kroz koju mogu naučiti o drugačijim metodama discipliniranja djece u kojima nema tjelesnog ni verbalnog nasilja. Prva zemlja koja je zabranila tjelesno kažnjavanje djece je Švedska. Hrvatska je među nekoliko desetaka zemalja u svijetu koje izričitim zakonskim odredbama zabranjuju svako nasilje nad djecom.

Kliknite dalje ako želite pročitati jedno od brojnih pedagoških razmatranja na ovu temu.

„Ipak, valja istaknuti da je suvremena pedagogija svojim preblagim pristupom, koji obično isključuje bilo kakav oblik kažnjavanja, kako unutar obitelji, tako i unutar školskog i svakog drugog sustava, otišla u drugu krajnost, što se u praksi odražava tako što dobijamo mnoštvo razmažene i neodgojene djece, a kojoj nitko ne može stati "u kraj"... Štoviše, mnogima je danas itekako jasno kako te odgojne preporuke ne samo da nisu dale željene rezultate, nego su se pokazale još štetnijima u odnosu na ranije, odnosno one koje su manje-više funkcionirale na načelu kažnjavanja. U tom je smislu itekako važno ponovno promisliti kako odgajati djecu, i to na svim razinama, odnosno izbjegavati i jednu i drugu krajnost i nastojati postići "srednji put", kako bi djeca na takav način s jedne strane mogla u punoj slobodi i osjećaju voljenosti razvijati sve svoje potencijale, a s druge strane itekako znati da postoje određene, ali jasne granice koje im ne dozvoljavaju činiti sve što hoće.“ (Izvor: portal Zlatna djeca)

« Ožujak 2024 »