Poštujmo različitosti

Autor: Boris Aračić, 24. 1. 2014.

Danas su učenici četvrtog razreda sudjelovali na pedagoškoj radionici Poštivanje različitosti. Bilo je živo, živo.. raspravljali smo o velikim temama kao što su međusobne različitosti, povezuju li nas ili razdvajaju razlike, kakav bi svijet bio da smo svi isti, a kakav da smo potpuno različiti. Jedni druge smo bolje upoznali  i doznali da nas razlike spajaju, a ne razdvajaju.  Učenici su pišući radne listiće i čitajući priče osvještavali vlastita razmišljanja, osjećaje i interese, ali i upoznavali tuđe. Radili smo u paru i samostalno, pokušavajući zaključiti što je to što nas privlači ljudima:ono po čemu smo slični ili ono po čemu smo različiti. Na koncu smo zaključili da bi svijet uistinu bio monoton kad ne bi bilo razlika, ali i da bi bilo previše konfliktnih situacija da ne postoje sličnosti.

Četvrtaši su pametno i složno zaključili da bogatstvo svijeta leži u različitosti i da svi imamo pravo na svoje mišljenje i osjećaje. Razlike nas čine posebnima i zanimljivijima, donose nova iskustva, ideje i energiju.

U prilogu vas očekuje i priča „Duga“ koju smo čitali kao i prigodna prezentacija. Nas su inspirirale, nadam se da će i vasJ

Ako ne možeš tolerirati neku osobinu, toleriraj barem osobu, jer svaka osoba ima više osobina, uključujući i one dobre."

Antonia Radeljak, pedagoginja