2024-03-13 22:10:43 Dan broja Pi U matematici postoji jedan poseban broj, tajnovit, utkan u samu srž zakonitosti svemira, toliko poseban da čak ima svoj dan! 14. ožujka je dan broja Pi! [ 𝝅 ] Broj Pi (označavamo ga grčkim slovom π) predstavlja omjer opsega i promjera kružnice. Njegova vrijednost zaokružena na dvije decimale iznosi 3.14. Zato se baš datum 14. 3 odredio kao dan broja Pi. Pi ima izuzetno veliku primjenu u matematici i fizici. Pojavljuje se u puno važnih formula kao što su formule za površinu kruga i elipse, obujam kugle, valjka i stošca. Otkrili su ga Babilonci prije više od 4000 godina. Slavni matematičar Arhimed, koji je živio od 287 do 212. godine prije Krista, prvi je točno procijenio vrijednost broja Pi. Pojavom računala počeli su se obarati rekordi. Godine 1949. računalo ENIAC izračunalo 2037 znamenki broja Pi, a krajem 80-tih broj znamenki premašio je miljardu!! Broj Pi ima beskonačno mnogo znamenki, tako da se i danas nastavlja obaranje rekorda u izračunavanju sve većeg broja znamenki Danas je već poznato više od 50 trilijuna znamenki!!! Do tog nevjerojatno velikog broja znamenki došao je Timothy Mullican koristeći računalo koje je te znamenke računalo punih 303 dana! Jedna od zanimljivosti je da je upravo dan broja Pi, 14. ožujka, ujedno i rođendan velikog fizičara Alberta Einsteina. Zato se na taj dan u mnogim zemljama, posebno u SAD-u, u sklopu proslave Dana broja Pi organiziraju natjecanja u kojima se sudionici pokušavaju što bolje prerušiti u Alberta Einsteina Broj Pi ima i svoju melodiju. Evo kako Pi zvuči na klaviru: Broj Pi je mnogima zanimljiv upravo zato što je iracionalan, što znači da ima beskonačno mnogo znamenki koje se ne ponavljaju pravilno. Mnogima je veliki izazov zapamtiti što veći broj znamenki broja Pi. Zapravo, pamćenje broja Pi se pretvorilo u pravo natjecanje, čak (kao i u svakom sportu) postoji svjetska lista najbolje rangiranih! Trenutni rekord iz 2006. drži Akira Haraguchi iz Japana koji je uspio zapamtiti 100000 znamenki broja Pi i tako ušao u Guinnessovu knjigu rekorda. Za taj pohvat, Akira Haraguchi se pripremao dugi niz godina i uspio izrecitirati bez greške (u prisustvu komisije) 100000 znamenki broja Pi u 16 sati!! U tih 16 sati imao je pauzu od dva sata za jelo i toalet. Naravno, nakon pauze morao je nastaviti točno tamo gdje je stao
Još poneku zanimljivost možete pročitati i na plakatu kojeg su izradile naše osmašice. Same proslave broja Pi su vrlo zabavne, najpoznatija je tradicija pečenja pita. Na dan broja Pi u Americi se pojede veliki broj pita. Pite su došle u vezu s brojem Pi kad je jedan fizičar otkrio da ako se broj Pi u obliku 3.14 pročita naopačke, 3.14 postane riječ PIE (engl. pita).
Povodom dana broja Pi i mi smo se u našoj školi okušali u pravljenju pita. Vrijedni učenici viših razreda sa nastavnicom iz matematike radili su pite od jabuka i sira, a kako je to izgledalo možete vidjeti u našoj galeriji slika.
|
Osnovna škola Selca |