Autor: Boris Aračić, 31. 5. 2016.

Načelnik općine Jasenova (rodno mjesto Martina Kukučina) gosp. Rajmund Bradik je u ovoj prigodi inicijatorima i utemeljiteljima projekta "Martin Kukučin" uručio  plaketu, posebno dizajniranu i izrađenu za ovu prigodu. Ona je podsjetnik na 10 godina prijateljstva i uspješne suradnje spomenutih gradova i općina.

Plaketu su dobili Eva Cirenova - gradonačelnica Revuce, Rajmund Bradik - načelnik Jasenove, Davor Huška - bivši gradonačelnik Pakraca, Antun Haramija - bivši gradonačelnik Lipika, Ivica Škrpaca - bivši načelnik općine Selca, a sada ravnatelj Osnovne škole Selca i aktualni slovački veleposlanik Juraj Priputen koji je bio domaćin ovoga susreta.

Za čitatelje kratki podsjetnik:

Martin Kukučin - pravim imenom Matej Bencur, jedan od najznačajnijih predstavnika i utemeljitelja realizma u slovačkoj književnosti.

Inače, po edukaciji liječnik,  zadužio je Općinu Selca, Brač i Hrvatsku, jer je 13 godina boravio u Selcima (1894.-1907.) radeći  kao općinski liječnik, a svojim je romanom "Dom u Strani" ovjekovječio Selca.

Godinu 2010., u kojoj je obilježena 150. obljetnica rođenja Martina Kukučina, UNESCO je proglasio Godinom Martina Kukučina.

Tom prigodom proslavi u Slovačkoj nazočili su  načelnik općine Selca Ivica Škrpaca i njegov zamjenik Ivan Marijančević (sadašnji načelnik) i tada je uspostavljen kontakt između nekoliko osnovnih i srednjih škola iz zavičaja Martina Kukučina ( Oravski kraj - Orava je nekadašnja županija na sjeveru Slovačke, u blizini granice s Poljskom) i Općine Selca.

Počelo je s razmjenom učenika, na način da učenici iz slovačkih škola tjedan dana u ljetnim mjesecima dođu na Brač i budu gosti Općine Selca, a da učenici Osnovne škole Selca zimi (početkom siječnja) odlaze na zimovanje u Republiku Slovačku.

Ova razmjena učenika se ustalila i zasad odlično funkcionira.

"Nema knjige, a da se u njoj nešto dobro ne nađe."

Miguel de Cervantes

« Listopad 2017 »