Svjetski dan voda

Autor: Boris Aračić, 21. 3. 2014.

ŠTO SE OD VODE PRAVI

Od VODE se prave trave,

VODEne zatim glave,

VODnici, VODOzemci,

VODENkonjic, VODEnjaci,

VODOvodi, vinoVODI,

doVODI, sproVODI,

zaVODI, vojVODE,

nadvojVODE, VODOmari

još i mnoge druge stvari.

Razumije se,

to nije uvijek samo VODA,

još se VODI nešto doda.

Zvonimir Balog

Voda, koju čovjek s divljenjem prikuplja i njeguje od pradavnoga doba, je za razliku od ostalih prirodnih pojava, neodvojiva od njega samoga.

Među različitim elementima koji okružuju čovjeka na Zemlji samo se voda javlja gotovo svuda - kao savršena, plodonosna, jedinstvena. Najvjerojatnije otuda i njezina duhovna simbolika kao izvora života, sredstva očišćenja te sredstva obnavljanja.

Čudesan život vode nikada se ne gubi s površine Zemlje. To neprekidno kretanje vode sa svoja tri lica (od plinovitoga stanja kao pare, do tekućega i krutoga u obliku snijega i leda) daje joj životnost. Voda je preduvjet života, kulture i gospodarske moći. Najbolje to dokazuju rađanja starih civilizacija na ušćima rijeka. Život uz vodu i s vodom inspiracija je običnim ljudima, putnicima, pjesnicima. Svi oni u svojim susretima na izvorima, pustinjskim vrelima, doživljavaju mjesta života, mjesta susreta, ljubavi, središta mira i svjetlosti.

Čitav je život na Zemlji, u biti, nastao u vodi. Voda je najveći i najvažniji sastavni dio našeg tijela. Naše se tijelo u svakom trenutku sastoji od 55 do 75 posto vode.

Izvor: http://www.zdravi-grad-porec.hr/o_nama_zdravi_grad.php

U čast Svjetskog dana voda, danas pokušajte uživati u svakoj čaši vode koju popijete!

Pripremili: Antonia Radeljak, pedagoginja i Boris Aračić, prof. tehničkog i informatike