Dan planeta Zemlje

Autor: Boris Aračić, 22. 4. 2013.

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja s namjerom da se jača svijest i poštovanje ljudi, pogotovo mladih, za prirodni okoliš našeg planeta.

Dan planeta Zemlje je prvi puta obilježen 22. travnja 1970. u SAD-u, s početkom buđenja svijesti o očuvanju okoliša i utjecaja ljudskog djelovanja na prirodu. Američki senator Gaylord Nelson godinu se dana prije zgrozio nad posljedicama izljeva nafte uz obalu Kalifornije te je, vrativši se u američki parlament, izborio da se 22. travnja proglasi nacionalnim danom proslave planeta Zemlje.

Eksploatacija zemlje, masovni izlov pojedinih životinjskih vrsta, nebo crno od plinova koji su se dizali iz ogromnih industrijskih dimnjaka, rijeke zagađene kemijskim, industrijskim i ljudskim otpadom nisu bile teme kojih su stanovnici Zemlje bili svjesni u 19. i prvoj polovici 20. stoljeća. Naglasak je bio na vrtoglavom ljudskom napretku, ne i na posljedicama koje je on ostavljao na prirodni okoliš. Svijest javnosti počela se mijenjati 60-tih godina prošlog stoljeća i raste diljem svijeta do današnjega dana.

U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. Ta je svjetska manifestacija dobila svoj službeni oblik 1992. na Konferenciji UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru.

Iskoristimo ovaj dan da promislimo o posljedicama svog djelovanja na svijet oko nas i što možemo učiniti da te posljedice ublažimo ili čak eliminiramo. Za početak, evo nekoliko jednostavnih savjeta za svakodnevnu primjenu:

• Reciklirajte i odvajajte kućni otpad - staklo, limenke, plastiku, papir, pa i biootpad moguće je preraditi i ponovno upotrijebiti
  • Zamijenite obične žarulje štednima – pri tome naglasak nije na uštedi novca nego energije!
  • Ugasite vodu kada perete zube ili vam nije nužno da curi
  • Uštedite vodu i energiju tuširajući se minutu kraće nego običavate
  • Kupujte proizvode u većim pakiranjima – tako će otpada od ambalaže biti manje
  • Kupujte uređaje koji štede energiju