Svjetski dan kazališta

Autor: Boris Aračić, 27. 3. 2014.

„Gdje god postoji ljudsko društvo, manifestira se nezatomivi Duh Izvedbe. (...) Rađa ga zajednica, a on nosi maske i kostime naših raznolikih tradicija. Koristi naše jezike, ritmove i geste, i otvara nove prostore pred nama.“

Svjetski dan kazališta obilježava se svake godine 27. ožujka i to od 1961. godine kada ga je Međunarodni kazališni institut proglasio sa ciljem povezivanja kazališnih ljudi. Obilježit će se u splitskom Hrvatskom narodnom kazalištu i ove godine na tradicionalni način. U kazalištima širom svijeta čitat će se poruka nekog istaknutog kazališnog umjetnika. Ovaj put je to Brett Bailey, južnoafrički dramski pisac. Pored Baileyeve u hrvatskim će se kazalištima čitati i poruka Zvonimira Zoričića, nacionalnog prvaka Drame HNK u Zagrebu. Brett Bailey u ovogodišnjoj poruci ističe:

Gdje god postoji ljudsko društvo, manifestira se nezatomivi Duh Izvedbe. (...) Rađa ga zajednica, a on nosi maske i kostime naših raznolikih tradicija. Koristi naše jezike, ritmove i geste, i otvara nove prostore pred nama.“ (...) A mi, umjetnici koji radimo s tim drevnim duhom, osjećamo potrebu kanalizirati ga kroz naša srca, naše ideje i naša tijela, kako bismo razotkrili svu prozaičnost ali i svu blistavu tajanstvenost naših stvarnosti. Ali, u ovo doba u kojem milijuni jedva preživljavaju, pate pod opresivnim režimima i grabežljivim kapitalizmom, bježe od sukoba i nevolja, u kojem u našu privatnost zadiru tajne službe a naše riječi cenzuriraju samovoljne vlade, u kojima se šume uništavaju, životinjske vrste istrebljuju, a oceani zagađuju: što zapravo imamo potrebu razotkriti?

Bailey završava pitanjem umjetnika svojim kolegama u cijelom svijetu: Hoćemo li se mi, umjetnici arena i pozornica, povoditi za sterilnim potrebama tržišta ili ćemo zgrabiti moć koju imamo, moć da stvorimo čist prostor u srcima i umovima društva, da okupimo ljude oko nas, da ih nadahnemo, očaramo  i time stvorimo svijet nade i iskrene suradnje?

Nađete li se u Splitu i poželite otići na neku od kazališnih predstava, repertoar je sljedeći:

HNK Split: drama Bertola Brechta: Majka Courage i njezina djeca, 19.30

GKM Split: Eugene Ionesco: Instrukcija, 20:00

GKL Split: Zlatko Krilić: lutkarska predstava Jaje

HV dom Lora: Njuške, 19,30

Uživajte u Svjetskom danu kazališta! J

Više na: http://split.com.hr/novosti/kultura/hnk-i-srce-na-sceni-slave-svjetski-dan-kazalista

Više o samoj međunarodnoj kazališnoj poruci u 2014. i njenom autoru: http://www.hciti.hr/2809/svjetski-dan-kazalista-27-ozujka-2014/