Međunarodni dan šale

Autor: Antonia Radeljak, 1. 4. 2014.

Mnogi narodi i kulture početkom travnja slave dan šale, što je možda povezano s odlaskom zime i dolaskom proljeća, a time i sunčanijeg raspoloženja. Zato postoje razne legende o tome kako je taj običaj nastao.

1.travanja ili 1. April je datum koji povezujemo sa šalom i smijehom. Na taj datum se slavi i Svjetski dan šale i svi se trude „nasamariti“ jedan drugoga! Te šale nikad ne smiju biti ružne, ne smiju nikoga uplašiti iili rastužiti. One moraju biti zabavne i onome tko ih je smislioi onome kome su namijenjene.

Jedna legenda kaže da kad je Papa Gregor XIII zamijenio Julijanski kalendar Gregorijanskim (po kojem se Nova godina slavi 01.siječnja), mnogi novi datum i novo računanje vremena nisu htjeli prihvatiti pa su o tome zbijali šale koje su se proširile Europom. Druga legenda kaže da je na taj dan jedna djevojka zakazala sastanakfrancuskom kralju Henriku IV, na kojem se umjesto nje pojavila njegova žena i tako se našalila s njim! Jedno vrijeme je kružila priča da je rimski car Konstantin dozvolio svojoj dvorskoj ludi Kugelu da bude “kralj na jedan dan”! To je napraviojer su ga dvorske lude zafrkavale da bi bolje vladale od njega. Kugel je donio proglas u kojem je za taj dan tražio glupiranje i tako je nastao taj običaj. Kasnije se ispostavilo da je cijelu priču izmislio jedan profesor kao prvoaprilsku šalu!

Preuzeto sa: Lukin portal

Zanimljivost: 1.april – Pesce d’Aprile 1.travnja obilježava se svjetski dan šale koji je u Italiji poznat pod nazivom Pesce d’Aprile (aprilska riba). Po tradiciji, tada mlađi svijet pravi ribu od papira i pokušava je u tajnosti prilijepiti nekome na leđa. Ako je uspije zalijepiti, tada slijedi i malo šale:

- L’hai visto? (Jesi li ga vidio?)

- Chi? (Koga?)

- Il pesce d’Aprile! (Aprilsku ribu!)

Talijanski Prvoaprilski riječnik: scherzare – šaliti se, zabavljati se scherzo – šala, ismijavanje scherzoso – šaljiv, smiješan la barzelletta – šala, šaljiva priča divertirsi – zabaviti se il pesce d’Aprile – aprilska šala (aprilska riba)