10 dječjih zapovijedi roditeljima

Autor: Antonia Radeljak, 10. 6. 2014.

1. Moje su ruke male; molim vas ne očekujte od mene savršenstvo kada spremam
krevet, crtam crtež, bacam loptu…Moje su noge kratke; molim vas usporite kako bih mogao s vama držati korak.

2. Moje oči ne gledaju kao vaše; pustite me, molim vas da malo sam istražujem. Ne ograničavajte me bespotrebno.

3. Posao će uvijek biti tu, a ja ću biti malen još samo na kratko vrijeme; zato odvojite vremena da me strpljivo i s ljubavlju poučavate o svijetu koji me okružuje.

4. Moji su osjećaji nježni; molim, vas, imajte obzira prema mojim potrebama. Nemojte me cijeli dan kritikovati (ni vi ne biste željeli da vas cijeli dan kritikuju!). Ponašajte se prema meni onako kako bi ste i vi željeli da se prema vama ponašaju.

5. Ja sam poseban dar. Molim vas cijenite me onako kako to zaslužujem. Pustite me da budem odgovoran za ono što činim. Vodite me i disciplinujte me s ljubavlju i strpljenjem.

6. Trebam vašu podršku kako bih mogao rasti i razvijati se. Pazite kako me grdite. Kudite moje greške, a ne mene.

7. Pustite me da sam odlučujem o sebi. Dopustite mi da pogriješim, kako bih iz svojih grešaka mogao učiti. Tako ću jednoga dana biti spreman donositi odluke kakve život od mene zahtijeva.

8. Molim vas nemojte raditi umjesto mene. Tada osjećam da svojim nastojanjima i zalaganjem nisam ispunio vaša očekivanja. Znam da je to teško. I, nastojte ne upoređivati me s mojim bratom ili sestrom.

9. Ne bojte se otići negdje za vikend bez mene. Ponekad djeca trebaju slobodan vikend od svojih roditelja, jednako kao što i oni trebaju odmor od svoje djece. Osim toga, volim vidjeti kako se volite i kako je vaš brak poseban.

10. Molim vas, volite me i onda kada iznevjerim vaša očekivanja.

Dr. Kevin Leman