Vršnjačko nasilje

Autor: Antonia Radeljak, 1. 4. 2014.

Vršnjačko nasilje bilježi značajan porast zadnjih godina u osnovnim školama. S ciljem prevencije,učenici petog razreda sudjelovali su na radionici gdje su raspravljali o tvrdnjama koje se tiču oblika vršnjačkog nasilja. Slažu se da postoje razni oblici nasilja:fizički, psihički (izbacivanje iz društva, uvrede, ismijavanje nečijeg izgleda), ekonomski (krađa i uništavanje imovine). Teško im je razumjeti da nasilje nije odgovor na nasilje i nekad bi radije da nasilnika mogu „naučiti pameti“. Ali, zar i s nama odraslima nije tako? Kad se osjećamo ugroženo često reagiramo impulzivno, prestrašeno ili agresivno i svima nam je potrebno puno vježbe da naučimo reagirati pravilno ako nas netko ugnjetava, da pokušamo razumjeti nasilnika koliko možemo i pritom da ne postanemo žrtva. Učenici smatraju da nasilje ima dugotrajne i teške posljedice, ali nisu sigurni da bi uvijek obavijestili odraslu osobu ako svjedoče nečijem ugnjetavanju. Tvrde da ne vole „cinkavati“, strah ih je, nisu sigurni koliko je stanje ozbiljno. Da bi razbili ovakva razmišljanja i potakli učenike da pomognu žrtvi i ne budu pasivni promatrači nasilja, čitali smo priču Rastrgano srce. Za svaki nasilni postupak upućen prema protagonistu priče, kidali su komadić papirnatog srca koje im je podijeljeno. Na kraju smo čitali Razrednu zakletvu, kojom su učenici obećali da će poštovati prijatelje i nastavnike i da neće pribjegavati fizičkom i psihičkom maltretiranju. Ovdje donosimo slike i priču sa radionice, ali i materijal o vršnjačkom nasilju s kojim su se učenici upoznali.

Slike pogledajte ovdje.

Priloženi dokumenti: